Nedela - 10. jún 2001 - VYLET NA HELGOLAND!

  Po dlhej dobe sme zdvihli svoje lenive prdele z Hamburgu a oplatilo sa. Cielom vyletu sa stal malicky ostrov v severnom mori, asi 150 km od Hamburgu a 60 km od pobrezia. Cestu sme zacali o 09.00 v hamburgskom pristave takouto lodou.

  Je to katamaran, ktory si to po vode masti 65km/h. Cesta trvala tri hodiny so zastavkou v pristave Cuxhaven, ktory sa nachadza pri vtoku Labe do severneho mora. Katamaran ma uzavretu palubu, sedi sa tam ako v lietadle, je velmi pohodlny. Okrem toho sa da vyjst na zadnu otvorenu palubu, kde je zavetrie. Presne takto to vyzera pri pohlade zo zadnej paluby, este aj ta norska vlajka tam bola:

  Pocasie v Hamburgu bolo dost rozpacite. Takmer zatiahnute a teplota okolo 15 stupnov. Nic moc. Pocas plavby po rieke sa vsak oblacnost rozpustala. Na mori uz prazilo slnko bez akychkolvek zabran. Hnedu vodu vystriedala krasna modra a samozrejme slana. Pena za lodou bola uplne biela a slnko z nej dostalo neuveritelne odtiene, proste romantika ako svina, ziadne sracky. O 12.10 sme pristali na ostrove Helgoland. Zo vzduchu to vyzera takto:

  Je malicky. Nachadzaju sa tu zariadenia pre cestovny ruch a ako inac, vojenska radarova stanica. Hodinka volnej chodze staci na obidenie ostrova. Vacsinou sa kraca asi 50m nad morom. Na Helgolande nie je miesto, kde by sa dalo klasicky kupat. Ostrov je zlozeny zo zelezitych hornim velmi slabej sudrznosti. Z toho dovodu je vacsina obohnana betonovym murom braniacim erozii. Inac by sa to asi casom rozpadlo. Toto je takzvana Lange Anna (dlha anca, alias anca zirafa), typicky obraz ostrova Helgoland:

  Ako vidite, povrch ostrova je travnaty, pripomina nase vysokohorske luky. Poda je piescita, takze sa tam da krasne vegetit. Na celom ostrove nie je ani jeden strom. Jednoducho sa tam neuzivi. Okrem toho tam casto velmi fuka. Bolo to vidno na trave. Hoci bolo morske bezvetrie (teda vanok do 2 m/s), rastliny boli prilahnute k zemi. Vedeli, ze nema zmysel dvihat sa. Obraz mestecka je typicky ostrovny. Malicke ulicky, domceky, obchodiky, krcmicky, avsak so vsetkym nemeckym konfortom. Ostrov je tzv. duty free zonou. To znaci, ze sa tam neplati DPH. Cestou na pevninu vsak musite prejst colnou kontrolou, cize najlepsie je pred odchodom vsetko zjest, vypit a vyfajcit. Ostrov sa v lete vyuziva ako klasicke plazove stredisko. Na Helgolande vsak udrziavanu plaz nenajdete. Severna strana ostrova plaz ma, ale bez plavcika. Je dost zanesena vyplavenymi riasami. Kupanie tam nie je zakazane, ale nedoporucuju ho. Cvachtat vo vode sa chodi na iny ostrovcek, leziaci tesne vedla Helgolandu (500 m). Volaju ho DUNY.

  Tam sa nachadzaju piescite plaze a piesok. Je tu kemp a bungalovy a pristavacia draha, co uz. Pristavaju tam iba male stroje, tazke to celkom ujde. Je tam velmi pekne, ako som povedal Rastovi: "Tu je tak skurvene pekne, ze sa na to neda nic povedat iba nadavat." Helgoland nema chybu. Voda je tu asi ako na Mare, trocha teplejsia na zaciatku leta a trocha studensia na konci. Keby sa to dalo, bol by tu super cunder. Tu by sa pacilo urcite kazdemu. Ale je to dost daleko a problemom je vseobecna drahota (na slovenske pomery). Spiatocny listok Hamburg - Helgoland (lod) stoji 110 DM a co sa tyka jedla a pitia, tak je to zhruba rovnake ako v kontinentalnom Nemecku. Spiatocny listok z LM - Hamburg (autobus) stoji asi 4800 SK. Na pokojny vander by bolo treba asi 12000 SKK. Ked sme sa s Rastom vratili vecer do Hamburgu, od sameho vytrzenia sme sa opili, ako inac. Musim uznat, ze to boli zatial najkrasie chvile stravene v Nemecku(ak neratam sex zo Zuzkou, ked tu prisla po dva a pol mesiaci nutenej abstinencie).

 

Pondelok - 11. jún 2001 Where you want to go tomorrow!
 • V piatok som Vás pôvodne chcel informovať o prijemnom náleze našich jaskyniarov v masíve Krakovej Hole - po mnohých rokoch tvrdej driny, kedy prekopali zasypaný syfón v dlžke takmer 90 metrov našli konečne prvý cca. 12 metrov dlhý dóm z výzdobou a hlavne prievan miznúci v malej škárke ... Toť historia, v sobotu sa ím zadarilo a roky odriekania boli korunované úspechom. Chodby ktoré sa im podarilo zamerať v sobotu predlžili Demänovský jaskynný systém o ďalších 600 metrov, a vraj to je iba začiatok. Držíme palce a ďalšie informácie zverejním len čo budú dostupné (dúfam, že budem rýchlejší než televízia).
 • Tak som sa zase raz pobavil (a oni sa teda pobavia na nás ešte viac) na Telecome. Tiež si môžete prečítať, ak Vás to zaujíma, online CHAT s hovorcom ST o tom ako a prečo nám idú zdražieť telefonne poplatky.
 • Upgrade na program Telče - posledná Beta verzia :=))

   Předběžný program na léto 2001:

DATUM:

NÁDVOŘÍ ZÁMKU V TELČI (není-li jinak) v 19:30 hod.:

NOCTURNA
asi ve 22:30h.:

pátek

27.7.

JAKUB NOHA BAND a MŇÁGA a ŽĎORP NA ZIMÁKU

sobota

28.7.

ZAHÁJENÍ NA ZÁMKU a CIMBAL CLASSIC

LILOFEE

neděle

29.7.

DIVADLO JÁRY CIMRMANA

Štěpán RAK

pondělí

30.7.

JEN TAK TAK ŽALMAN a spol. a Lenka SLABÁ a K.WHEATLEY a S.CROWE

JEN TAK TAK

úterý

31.7.

ASONANCE a Jan HRUBÝ a KUKULÍN

Filip TOPOL

středa

1.8.

Zuzana NAVAROVÁ & KOA

CYMBELÍN
a Břéťa RYCHLÍK

čtvrtek

2.8.

Karel PLÍHAL

Mirek KOVÁŘÍK

pátek

3.8.

TEAGRASS a DRUHÁ TRÁVA

COUNTRY BÁL

sobota

4.8.

K+K BAND a Ivan HLAS - TRIO

Eva HENYCHOVÁ

neděle

5.8.

P+L a NEZMAŘI a MIKI RYVOLA

pondělí

6.8.

DEVÍTKA a Pavlína JÍŠOVÁ a KAMELOT

Vladimír MERTA
a Jana LEWITOVÁ

úterý

7.8.

POUTNÍCI a COP

středa

8.8.

POUPATA a JABLKOŇ a Jiří STIVÍN

čtvrtek

9.8.

BOKOMARA S.JANOUŠEK a J.MARSHALL

VAŠEK KOUBEK

pátek

10.8.

CHESED a HRADIŠŤAN a YAMUNA

MOŠNY a OKO a Žofie KABELKOVÁ

sobota

11.8.

DIVADLO SKLEP

"OD SOUMRAKU DO SVÍTÁNÍ"

neděle

12.8.

JARRET a ČECHOMOR

LEHKÁ NOHA

 

Sobota - 9. jún 2001 - A jedééééééééééém!

wpe1.jpg (26156 bytes)

Chlapský mozog

 

Utorok - 5. jún 2001 - Akcia "Havránok"!
 • I bolo ako nebolo, ale predsa len kedysi bolo ... klik na obrazok!

havranok.jpg (38461 bytes)

 • EPILOG: Archeologovia tvrdia že sídlo na Havránku, neveľkom kopci nad hrádzou dnešnej Lipt. Mary, je odpoveďou na otázku tzv. "Púchovskej Kultúrnej Skupiny". Potomkov Lužického Ľudu a Keltov - spojenia Lužickej húževnatosti a Keltského umu. Pri výskume sa ukázalo že okolo kopca nebol obyčajný val ale takmer štvormetrový perfektne postavený múr. Lenže na Havránku nestálo obyčajné Keltské mesto ale opevnená svätyňa , naozajstný pohanský chrám pod holým nebom. Našli sa tu predovšetkým stopy po obrovských obetných ohňoch. Pri vyskupe našli aj akúsi studňu a v nej sedem nekompletných ženských kostier - pravdepodobne dôsledok "gurmanských" večerov.  Približne na prelome letopočtov, nechali kňazi vystavať spomínaný múr - jasný príznak toho že nad liptovom sa zbiehali chmáry. Svätyňa týchto rozmerov bola priveľká pre pár dedín čo sa našli v okolí, predpokladá sa že išlo náboženské stredisko zo široka-ďaleka. Kde je viera tam je aj moc, knieža ba možno i prvý Liptovský Král. Možnosť, že tu na severe, vysoko v horách, sa naposledy stredoeuropsky Kelti schopili a založili spolu s Lužikmi svoju ríšu - nieje nepravdepodobná. Ba dokonca mali i vlastné mince - našla sa ich dobrá stovka. Išlo o napodobeniny vtedy 400 rokov starých gréckých mincí s hlavou Filipa II. Macedonskeho, otca slavnejšie Alexandra Macedonskeho inak aj Veľkého. Liptovské kniežatsvo neexistovalo dlho - nepomohli ani hradby. Skaza prišla rýchlosťou blesku. V hradbách sa našlo množstvo šípov, zvalené časti múru a hrnčiarsku pec z ktorej už hrnčiar nestihol vybrať hotové nádoby. Zničené boli aj okolité dediny. Niekto to zrejme prežil lebo neskôr vznikla na troskách nová dedina. Havránčania žili ešte dlho a pravdepodobne sa dočkali i príchodu prvých Slovanov - možno to bol ich koniec, možno iba asimilovali.

Upravené podľa knihy LOVCI MAMUTOV - Mladé Letá 1983

 

Nedeľa - 3. jún 2001 - A máme zase raz sviatok ...
 • zpráva evropské komise o echelonu
  většina lidí zabývající se alespoň okrajově počítačovou bezpečností má asi tušení, co je echelon - globální satelitní síť patřící americké nsa, který by měl mít schopnosti odposlechnout veškerou komunikaci od telefonních hovorů po e-maily. základní dokument, který je základem hlavní zprávy o echelonu, již má zvláštní komise evropského parlamentu pro echelon.
 • Detailní a čtivý popis jednoho DDoS útoku
  Pokud se zajímáte o počítačovou bezpečnost a chcete blíže poznat principy distribuovaných útoků na servery, máme pro vás námět na vytištění a víkendové počtení.
 • Jak Linusovi padaly Xka, jak psal domácí úkoly, jak hrál Dooma a další veselé historky vyprávěl Lars Wirzenius na Linux Expo 98. S jeho svolením jsem je přeložil a doufám, že vás pobaví stejně jako účastníky zmíněné konference - věřte, že čas jim rozhodně na zábavnosti neubral.
 • Na univerzitě v Catanii na Sicilii přišli na to, že modrá zázračná pilulka, vynález firmy Pfizer, navracející mnoha mužům sebevědomí, nemusí být nutně jen pánskou záležitostí. Ukázalo se, že stejně blahodárně může působit i na organizmus ženský.
 • A máme medzi sebou nového rybára je ním - Slávo alias Starosta, je to pravý nefalšovaný rybár, ktorého úlovky sa v príbehoch zvečšujú exponencialnou radou s každým novým rozprávaním. A že mu teda aj berú!
 • Tento týždeň som sa rozhodol pre uzávierku vo veci "Výber daní", všetci čo to nestihnú do 7 dni ododnes, musia si zabezpečiť prevod na účet 723 8413-544/0600 v ČR vo vlastnej réžii.
 • 1. 6. 2001 10:56
  dnes je mezinárodní den dětí. pokud ho chcete opravdu stylově oslavit, tak nějaké to dítě vyrobte ;-) (pv)

 

 

Pondelok - 28. máj 2001 - Načo sú nám ilúzie?
 • V ankete Folk & country zvítezili Nezmari, Redl a Jíšová

  Vydáno dne (22.5.2001 13:29)

  PRAHA 22. kvetna (CTK) - Vítezi ankety casopisu Folk & country se v tomto žánru za rok 2001 stali Nezmari, zpevák Vlasta Redl a zpevacka Pavlína Jíšová. Objevem roku je podle hlasování více než 3000 ctenáru Žofie Kabelková, událostí festival Zahrada v Námešti na Hané a deskou roku album "Ve znamení ryb" kapely Žalman a spol.

  Šéfredaktor casopisu Michal Konecný na dnešní tiskové konferenci rekl, že ceny - Zlaté klíce - prevezmou vítezové letos na festivalu Slunovrat, který se poprvé neuskutecní ve Svojšicích u Prelouce, ale 8. a 9. cervna v Pardubicích.

  Zpevacka Kabelková, která v ankete získala 135 hlasu, a dostala se tak v kategorii objev roku pred kapely Kvokál a Mošny, je studentkou jihlavského gymnázia. Píše si vlastní písnicky. "Je to zjevení s mimorádným hlasem," rekl Konecný.

  V žánrech príbuzných folku a country se podle nej koná v ceských zemích za rok na 240 festivalu. "Tuto hudbu sleduje 26 procent populace, tedy více než pop music a kterýkoli jiný žánr - stala se tedy stredním proudem," konstatoval Konecný.

  Petr Veber jik vb

 • Fotky nejake ...

 

Nedeľa - 20. máj 2001 - Načo sú nám ilúzie?
 • O potrebe ilúzií

  Tomáš Dérer
  (18.5.2001)

  „Pochop, že svet sa nebude riadiť podľa tvojich snov a ilúzií. Musíš prispôsobiť svoje túžby a predstavy svetu, takému, aký je naozaj. Kým to nepochopíš, budeš nešťastný.“

  „A keď to pochopím, budem šťastný?“

  „To som nepovedal.“

  Takto nejako sa začínala poviedka, ktorú som kedysi začal písať. Poviedku som nikdy nedokončil; zrejme som ju písal pod vplyvom momentálnej depresie, a keď depresia pominula, stratil som hybnú silu. Napriek tomu sa k leitmotívu nedokončeného príbehu občas vraciam, konkrétne k úvahe, nakoľko sú ilúzie v našom živote potrebné. Lebo o tom, že potrebné sú, vôbec nepochybujem.

  Už som kdesi napísal, že napríklad udalosti novembra 1989 by asi nenastali, nebyť kolektívnej ilúzie, že keď padne režim, o pár rokov si budeme žiť ako na Západe. Problém je v tom, že ľudia očakávali priveľa a sú príliš netrpezliví. A tak si hľadajú nové ilúzie, sú náchylní počúvať nových zvestovateľov lepšej budúcnosti, len aby mohli zasa snívať svoj sen. A nevšimnú si, že ktosi tieto ich túžby a naivitu cynicky zneužíva, len aby sa dostal do vysokej politiky. Nevšímajú si to, alebo si nechcú všímať? Môžem sa smiať nad ohlúpnutou babkou-demokratkou, lenže vec má i svoju tragiku: ona nechce vidieť pravú tvár svojho obľúbeného vodcu národa, pretože prísť o ilúzie, to bolí.

  Napriek tomu sú ilúzie priam dejinnou hybnou silou. Keď bol Mojžiš na vrchole hory a oznámil, že videl zasľúbenú zem, videl ju naozaj? Alebo potreboval dať svojmu ľudu ilúziu, aby mali za čím ísť? Ktovie, to sa už nedozvieme. Každopádne, karavána putovala ďalej, a o to napokon šlo.

  Náš súkromný život a súkromné šťastie vo veľkej miere závisia od našich ilúzií. Koľko manželstiev by bolo uzavretých, keby partneri nemali jeden o druhom aspoň aké-také ilúzie? Chrabrý rytier, ochranca slabších, galantný, nesebecký džentlmen stretáva princeznú svojich snov, je to také pekné a dojímavé. Časom sa, pravda, ukáže, že chrabrý rytier nerád upratuje, nerád vysáva, nechce sa mu venovať viac času výchove detí, čumí do telky, chlasce pivo, grgá a má vetry (because we are not so good, ako vraví Joseph Heller v Something happened). Spanilá krásavica zasa trávi nekonečné hodiny klebetením, chodením po obchodoch, kupovaním zbytočností, a ešte frfle, prečo jej rytier nenosí domov viac peňazí. Večer sa v posteli obráti chrbtom s výhovorkou, že ju bolí hlava. Skrátka, nepokryte svojmu rytierovi dáva najavo, že nesplnil jej očakávania, jej ilúzie.

  Niektoré manželstvá napriek všetkému prežijú aj fázu vytriezvenia z ilúzií. Ak ste stihli narobiť dosť detí a nahromadiť nejaké spoločné nehnuteľnosti, ktoré sa ťažko delia, je väčšia šanca, že to spolu ešte vydržíte. Zabrániť dezilúzii by ste mohli, ak by ste od počiatku vzťahu nič nepredstierali, lenže tak asi nikoho nenájdete. Rozhodne budete v nevýhode oproti zručným tvorcom ilúzií a mydlových bublín. (Ak hľadáte spanilú princeznú, kúpte si bieleho koňa, alebo si aspoň požičajte Hondu Civic, uvidíte, aké účinné ilúzie vytvoríte!)

  Ilúzie sú niekedy vyslovene účelové. Keď som za socíku vojenčil kdesi v Čechách, bolo tam zima ako v psinci a ja som obdeň robil dozorného vchodu; po nejakom týždni som bol už načisto premrznutý a za dlhých nezmyselných nocí som hľadal nejakú predstavu, čo by ma zahriala. Nepriazňou osudu sa stalo, že v čase odchodu na vojnu som nemal ani frajerku, nebolo na koho myslieť. A teraz v službe som si spomenul na bývalú spolužiačku, najkrajšiu z triedy, onoho času zadanú, medzitým vraj voľnú. Skúsim jej napísať? Aj som napísal, také pekné, psychologické. Odpísala. A celkom sľubne, priateľsky. Odvtedy ma za mrazivých nocí pred bránou hriala predstava, že možno z toho niečo bude. Ilúzia je dobré ohrevné médium. Po príchode do civilu sme sa stretli v kaviarni a spolužiačka mi s náznakom výčitiek svedomia vysvetľovala, ako ju mrzí, ak vo mne vzbudila nejaké očakávania. Nič si z toho nerob, utešoval som ju, tvoje listy mi dobre padli. Kamarátsky sme sa rozlúčili, ja som si potom doma otvoril pollitrovku marhuľovice, aj som ju dopil, a všetko bolo v poriadku. Veď to poznáte. Tie listy som si nechal, ešte ma niekedy môžu zahriať: keď nimi zakúrim v kachliach.

  Človek by sa nemal klamať falošnými predstavami, treba sa dívať na svet triezvo a s nadhľadom, ja viem. Ale niekedy vám drobný sebaklam pomôže ku šťastiu. Podvedome tušíte, že „všetko je inak“, ale chvíľku o tom nechcete nič vedieť. Až nastanú priaznivé okolnosti, môžete to risknúť a pokúsiť sa vytriezvieť. No pre všetky prípady odporúčam mať vtedy poruke fľašku kvalitného destilátu.

  Vaše reakcie (10)
  posl: 19.5.2001 10:26

 

Štvrtok - 17. máj 2001 - Zbohom a dík za všetky ryby!
 • Zbohom a vďaka za všetky ryby
  (Rozlúčka s Douglasom Adamsom)

  Ešte prednedávnom som v článku o Stopárovom sprievodcovi po galaxii uvádzal časť o jeho autorovi slovami: „Douglas Adams je jeden z najuznávanejších a najúspešnejších žijúcich britských spisovateľov.“ Nikdy by mi nenapadlo, že o pár mesiacov to už nebude celá pravda. Prvé dva superlatívy, samozrejme, zostávajú v platnosti aj naďalej, ten najpodstatnejší fakt sa však zmenil v piatok ráno 11. mája 2001. Douglas Noel Adams vo veku štyridsaťdeväť rokov zomrel v kalifornskej Santa Barbare na srdcový infarkt.

  Slová o tom, že smrť je divná choroba, pretože najviac bolí tých, ktorí prežili, sú už síce otrepané, ale stále pravdivé. A v prípade ako tento platia o to viac. Milióny fanúšikov a verných čitateľov na celom svete zostali po tlačovej správe informujúcej o autorovej smrti ako obarené. Douglas Adams zomrel. Čo k tomu dodať? Nečakal to nikto. Na oficiálnej stránke sa okamžite začali objavovať odkazy a rozlúčkové prejavy internetových návštevníkov. Zamestnanci firmy Digital Village, spoločnosti, ktorú Adams založil, rodina a všetci blízki priatelia zostali, samozrejme, zasiahnutí najviac. Nečudujem sa im. Nepoznám síce nikoho, kto by sa s Douglasom Adamsom stretol osobne, ale podľa všetkých dostupných informácií to bol správny chlapík. Svoj pozitívny postoj k životu premietol aj vo svojich knihách.

  Stopárov sprievodca po galaxii a štyri ďalšie pokračovania tejto trilógie sa stali jeho najslávnejším dielom či už v pôvodnej rozhlasovej alebo neskôr v papierovej verzii. Dve knihy o svojráznom detektívovi Dirkovi Gentleym si taktiež našli svoje široké publikum a Vesmírna loď Titanik sa dočkala nielen románovej podoby. Okrem nich za sebou Adams zanechal niekoľko kratších literárnych útvarov a zopár menej známych prác väčšieho rozsahu. Každý, kto niektoré jeho dielo čítal a nemal v hlave zatiahnutú ručnú brzdu, sa musel pozastaviť nad jeho brilantným, miestami až absurdným humorom a  puntičkárskou logikou, okorenenou trefnými prirovnaniami a nápadmi, ktoré nestrácali „gule“ v žiadnej situácii. Kruh sa však uzavrel. Pevne dúfam, že sa Douglasovi dediči nebudú pokúšať na slávnom mene nasilu zarobiť vydávaním rôznych rozpracovaných a skorohotových prác, ako sa stalo módou v podobných prípadoch. Nemastné-neslané pokračovanie série Duna pod vedením syna nebohého Franka Herberta nech sú im príkladom.

  Práve pred niekoľkými týždňami som znova v knižnici oprášil svojho Stopára a cestou vlakom do Bratislavy ho opäť na jeden dúšok prelúskal. Už som sa neváľal smiechom po zemi ako kedysi (skúste sa niekedy váľať po podlahe v natrieskanom kupé), ale hoci mám príbeh knihy v malíčku a minimálne šesť krížikov na záložke, ešte stále ma dokázali niektoré scény pobaviť viac ako trápne hlášky slovenských „humoristov“. Prečo to všetko píšem? (Niekto si už zrejme kriticky hundre popod fúzy, ako môžem takto ironicky drístať v takejto smutnej situácii.) Odpoveď je jednoduchá. Verím, že Douglas Adams by nestál o zdrvené pohľady a patetický smútok. Počas svojho života rozdával smiech a fantáziu, žil ho naplno ako málokto z nás. Som presvedčený, že ak by bolo v ľudských silách priletieť na jeho funus na lodi Srdce zo zlata, namiesto smútočného pochodu pustiť jednu z piesní kapely Zakázaná oblasť, zarecitovať mu nad hrobom báseň Prostetnika Vogona Jeľca a na kare si dopriať poriadny rezeň z Hovoriacej kravy, bolo by to pre neho to najväčšie zadosťučinenie, akého sa mu mohlo dostať. Za jeho celoživotné dielo mu od nás patrí zaslúžená vďaka.

Michal Sedlar  napísal(a): 4 wawrik
Adams je jednym z duchovnych otcov projektu Starship Titanic a mal do toho dost co hovorit, ako aj jeho firma. V clanku som toto dielo uviedol, pretoze je pomerne zname a nepripadalo mi bohvieako vhodne rozpisovat sa o tom, ze kto to vlastne vymyslel, kto napisal, kto urobil gramaticku kontrolu a kto to nakoniec polial sampusom. Tu islo o "nekrolog" za D.A. nie recenziu jeho prace. Jasne? :)

17.5.2001 11:15:08

wawrik  napísal(a): 42
Esteze mal rokov 49, a nie 42. To by bolo stylove... :-/

17.5.2001 10:59:44

yose  napísal(a): netreba smutit
aj ked je to kruta a necakana rana. Verim ze D.A. sa na nas spolu s mysami diva z inej dimenzie. A smeje sa!

17.5.2001 8:23:08

wawrik  napísal(a): 2risoh
Mna to netrapi, ale autor clanku prezentuje Jonesove dielo ako dielo Adamsa, co nezodpoveda skutocnosti. A podla predslovu ku knizke ani napad nie je Adamsov, bol len nieco ako konzultant... Moju poznamku som myslel iba ako opravu faktickej chyby, nechcem tym rozputavat ziadny flamewar, Adams napisal dost inych a dobrych kniziek...

16.5.2001 16:02:13

Risoh  napísal(a): to wawrik
Ano ale napad je Adamsov, Terry to spracoval a pridal tam svojmonthy pythonovsky pohlad na vec.
Ale preco ta to trapi, kto to napisal, ked ani autorov to netrapilo?

16.5.2001 14:33:45

LeMon  napísal(a): 

...uz vidim Douglasa ako si v hrobe kruti nad nami hlavou a popod nos si hundre: "ludia, preboha, neprepadajte panike..."

16.5.2001 14:17:58

wawrik  napísal(a): titanic od Douglasa?
Ja sa v tom teda velmi nevyznam, ale nie je autorom Vesmirnej lode Titanic Terry Jones? A nie Douglas Adams, aj ked nam to obalka dost brutalne podsuva...

Dufam, ze som meno rejzu Monthy Pythonovcov neskomolil, ale Adams tu knihu ozaj nenapisal...

16.5.2001 13:45:28

Risoh  napísal(a): Zbohom a dik za vsetky knihy
Pripajam sa k pripitku s pangalaktickym megacloumakom. Vdaka douglasovi som sa naucil lietat.

16.5.2001 10:47:02

junkey  napísal(a): mozno sa len utiahol
do restauracie na koniec sveta a naziva dalej s mysami a delfinmi...
cest tvojej pamiatke douglas,

smutia arthur, ford, trilian, zafod a marvin.

16.5.2001 9:36:48

tomas  napísal(a): 2 Pavol Oran
V RevueSL to bolo po slovensky. Ford prefekt sa volal Volks Wagen
a pili Pangalakticky lomcovak. Az po revolucii vysiel czesky preklad.

16.5.2001 9:24:50

Pavol Oran  napísal(a): 
zakazana oblast a vogon Jel'c hm to znie ako verzie zo slovenskej mutacie? neh dalej zies douglas a s tebou aj sam slavny Svlad Cjelli!

16.5.2001 9:01:51

Jano  napísal(a): 
Stale tomu nemozem uverit. Akurat vcera som zacal uz asi po piaty krat citat Hitchhiker's guide...
Jeho knihy patria medzi to najlepsie co som kedy cital.

16.5.2001 8:52:52

Fifteen  napísal(a): 
Cest jeho pamiatke ...

ale co je hlavne ... nezabudnite si najprv precitat ten velky vludny napis : "NEPREPADAJTE PANIKE !" ved tu si este stale vacsina ludi mysli ze digitalne hodinky su celkom dobry napad
16.5.2001 8:48:34

tomas  napísal(a): 
Douglasa Adamsa sme si trhali z ruky ked zacal v Revue svetovej literatury na pokracovanie vychadzat "sprievodca" (druha polovica 80tych).
Podla mna neumrel, ibaze budeme asanovani. Poberte si uteraky, pivo a oriesky a stretneme sa pred zltym buldozerom a pojdeme za nim

16.5.2001 8:32:04

lenka  napísal(a): 
Dik za informaciu a dobry clanok, ani by som to nevedela, keby nebolo inzinu. Pisal ozaj skvele knihy.

16.5.2001 8:15:33

Rado S.  napísal(a): 
Bol to skvely spisovatel, ktoreho som mal velmo rad... Cest jeho pamiatke...
Pripijam mu Pangalaktickym megacloumakom.
Dakujem za clanok

15.5.2001 23:19:42

 

*  *  *  *  *

Streda - 16. máj 2001 - A máme fotky ...
 • Hmm, čo s weekendom??? Beh Terryho Foxa na spadnutie (do dvoch týždňov)!!!

lubino.jpg (13232 bytes)

mirror.jpg (14171 bytes)

*  *  *  *  *

Nedeľa - 13. máj 2001 - spravodaj: resuscitačný
 • No a je po Army ekšn. Straty sú nepatrné: Myš - noha v gypse, Kaso - zalepená ruka, Palino - narazené rameno, jinak všichni živý! To sa teda tým dvom podarilo spáckať za akcošku.
  1. PIATOK: slávnostný nástup, pridelenie základnej chlastacej výstroje (MCHS-1) skladajúcej sa z velkého a malého pohára, šumáku, igelit. sáčku a servítky. Ešte rýchle základne oboznámenie sa z pridelenou bojovou technikou a už sme aj zaútočili na sud Staroprameňa 10st. Nasledovala poradová príprava kde sme sa naučili ako sa "dobíja" ktorý druh chlastu. A potom sa už iba bojovalo dlho, predlho do noci.
  2. SOBOTA: spoločné raňajky, pri ktorých skladáme prísahu, vlastne PRÍSAVU. Presny text je nepublikovateľný. Nasleduje varenie guľášu a hra šátek, a trojnožka. Mnoho iných akcii a pomerne výdatný hodobný večer s neobvyklou kvalitou a repertoárom.
  3. NEDELA: rajóny.

  Nuž myslím že mi neostáva nič iné iba poďakovať naším chlapcom ze Žiliny za krásny weekend. Díky.

 • Tak a tiež sme dnes vyprevadili Naďu ako operku do Franfurktu = na rok. Eva ide za ňou v utorok.
 • Fotky z Červenca a tak rôzne. Zajtrá budu následovať Folkyho fotky z VN.
 • Ďalšia správa: do konca mesiaca je potrebné vyrovnať príspevok za člny na splavovanie vltavy - konkrétne ide o zvyšných 360Kč. Nasleduje plán akcie:

  VLTAVA 2001

  návrh optimální varianty

  1. srpen

  Odjezd do Vyššího Brodu do kempu “Pod hrází. Pravděpodobně se budeme s “ Novotným-Štikou” pro velký počet lodí obracet třikrát. Proto začne akce už dopoledne. Zajistím to já s Milenou, Pepou, Zuzanou a Mirkem. Kdo se bude chtít podívat do Vyšebrodského kláštera, musí už 1.8. . Druhý den budeme odrážet “hned ráno”. Potlach bude u “Hastrmana”.

  Pozn.: Přírodovědný exkurs “ poznej naše vosy” vede Pepa!

  2.srpen celková délka plavby 26,5 km

  Odražení “ráno”- “veselost s novicy a novickami” ( Eskymácké obraty, pochopitelně s doklady o totožnosti! To pro případ nutnosti identifikace utonulých)

  Okolo 12.00 přiražení v Rožmberku. Ti co jsou intelektuálního zaměření půjdou na prohlídku hradu a my ostatní, primitivnější, pudem na voběd! V 18.00 přiražení do campu “Na pískárně”,

  “Těžkej potlach” 05.00 večerka.

  Pozn.: Pro eroticky zaměřená děvčata budu vopět tančit na stole! Škoda ale, že budu později pod eskortou odveden do týpý!

  3.srpen celková délka plavby 24km

  Odražení v 9.00, 12.00 Český Krumlov, pro zvídavé, intelektuály a jiné zájemce prohlídka zámku a my ostatní strážení “zakotvené flotily” z nejbližších Gásthausů (pochopitelně prohlídka městské rezervace)

  odplutí v 16.00, Přírážení na Zlaté Koruně ( pardon: přiražení) 18.00-19.00

  Pozn.: Kečupko neztrhej si před tím hlasivky, tady budem teprve “řvát”( at´všichni vidí co sme zač!)

  4.srpen celková délka plavby 10km

  Dopoledne prohlídka kláštera, konsolidace situace so Zvratkom a “ okamžité odplutí” na Dívčí kámen.

  Pozn.: Zde nastane již slibované dobytí D.k. a následné znásilnění “Panen Hradních”! Pepo: pozor na vosy u dlouhodobě nepoužívaných!

  5.den celková délka plavby 17 km

  Těžké a smutné balení, vše jednou končí ale nevěšte hlavu přátelé, příští rok,”tě Ty naše Vltavo stříbropěnná opět pomilujeme! Občerstvení “U Jardy”(Pozděraz),

  před “Papírenský jez” v Českých Budějovicích přirazíme tak, jak to naši Slovenští kamarádi budou potřebovat ( odjezd vlaku), naložení lodí, sudů a rozloučení. Pokud nic nezničíme, vrátí nám Novotný 10 %.

  Pozn.: Pro oblíbenost akce předpokládají organizátoři pro rok 2002, 1500 účastníků. Vypisujeme proto dobrovolnou sbírku na vyzdvižení a opravu Titaniku. Místní začnou neprodleně prohlubovat koryto Vltavy! Socialistický závazek činí 100m denně!

 • A na záver ešte jedna smutná správa: Douglas Adams, presláveny ako autor kultovej sci-fi pentalogie "Stopárov sprievodca po galaxii", zomrel vo veku 49 rokov na infarkt - viacej tu.

*  *  *  *  *

Nedeľa - 6. máj 2001 - Koniec Microsoftu?
 • Tony Stanco: ESEJ - Proč je Microsoft dinosaurus?
 •  
  From:zvratko Email:mmm
  Subject: povolavak
  organizacnÚ pokyny
  Termin :11.5 az 13.5.2001
  Miesto :VVP Zilina Hajik
  Kapacita tabora :v okoli chaty (Velitelstvo) neobmedzena, v
  pripade nepriazniveho pocasia maximalne 214
  osob, na velitelstve cca 10? lozok
  Voda :dazd a pramen vzdialeny cca 116,9 m
  severovychodnym smerom
  Toalety :vonku 2 stromy s fotobunkou, pozor na zihlavu
  a bezdomovcov
  Najblizsia krcma :severozapadnym smerom 25 369,78 m
  Materialno technicke zabezpecenie :
  Nadrz s pohonnou hmotou ceskeho povodu s
  oktanovřm číslom 10, objem 100 stravnych
  jednotiek, sekera 1ks ,gitara x ks ,vyhlad do lesa 4 ks
  Tema cvicenia :A)-Hej hej, nac chodit do valky, je lepsi
  doma sedet a louskat buraky
  B)-Sud v obrane, cata v utoku
  Dovoz autom zo stanice - volat 0986212222,0905413560,0905425448, 158

*  *  *  *  *

Sobota - 5. máj 2001 - Leto je tu - hurá!
 • Akcia ARMYFEST-2001 je už na priamy dostrel = tešte sa!
 • Niečo diania v obraze najdete na nasledovnej linke - Folkyho Tatry, chata v Jáne (bohužiaľ dve zo štyroch fotiek sú absolútne nepublikovateľné) a nejaké tie kytky.
 • Mimochodom kolaudácia červeneckej chaty je 30. mája - a každý weekend sa tam poriadajú brigády na ktoré sme boli osobne pozvaní menom Paľa Némeša. Stačí sa zdvihnúť a ísť.

*  *  *  *  *

  Nedeľa - 29. apríl 2001 - Predbežné programy
 • No, tak ten SPIRITUÁL KVINTET je 13.mája a nie 23.
 • Program Mohelnického Dostavníka
 • Program Telče - ešte treba vydržať 2 mesiace a 26 dní:

pátek

27.7.

MŇÁGA a ŽĎORP

sobota

28.7.

ZAHÁJENÍ NA ZÁMKU a CIMBAL CLASSIC

neděle

29.7.

DIVADLO JÁRY CIMRMANA

Štěpán RAK

pondělí

30.7.

JEN TAK TAK ŽALMAN a spol. a Lenka SLABÁ a K.WHEATLEY a S.CROWE

JEN TAK TAK

úterý

31.7.

ASONANCE a Jan HRUBÝ a KUKULÍN

Filip TOPOL

středa

1.8.

Zuzana NAVAROVÁ & KOA

CYMBELÍN
a Břéťa RYCHLÍK

čtvrtek

2.8.

Karel PLÍHAL

Mirek KOVÁŘÍK

pátek

3.8.

TEAGRASS a DRUHÁ TRÁVA

COUNTRY BÁL

sobota

4.8.

K+K BAND a Ivan HLAS -TRIO

Eva HENYCHOVÁ

neděle

5.8.

P+L a NEZMAŘI a MIKI RYVOLA

pondělí

6.8.

Pavlína JÍŠOVÁ a KAMELOT

Vladimír MERTA
a Jana LEWITOVÁ

úterý

7.8.

POUTNÍCI a COP

středa

8.8.

JABLKOŇ a Jiří STIVÍN

čtvrtek

9.8.

BOKOMARA S.JANOUŠEK a J.MARSHALL

pátek

10.8.

CHESED a HRADIŠŤAN

OKO a Žofie KABELKOVÁ

sobota

11.8.

DIVADLO SKLEP

"OD SOUMRAKU DO SVÍTÁNÍ"

neděle

12.8.

JARRET a ČECHOMOR

LEHKÁ NOHA

*  *  *  *  *

Pondelok - 23. apríl 2001 - !
 • V piatok podvečer tragicky zahynul náš kamarát - pes JERRY. Nech má v psom nebíčku dostatok klobások.
 • Nezabudnite, v stredu začína mikro-festival  Folk-Tatry, už po 11ty krát.
 • Dlho som premýšlal či Vás s niečim takým vôbec zaťažovať. Nakoniec som si povedal veď je to vlastne jedno, kto nechce ten nato neklikne a bude pokoj, a kto má záujem možno sa opäť raz zamyslí že natom niesme až tak zle - my vidiaci.
 • http://www.mohelnickydostavnik.cz/Program/program.html

*  *  *  *  *

Štvrtok - 19. apríl 2001 - ďalšie fotky - Big noc
 • Ak sa náhodou chystáte do kín na veľkolepú vojnovú epopeju z čias bitky o stalingrad, určite si prečítajte nasledovnú recenziu.
 • Je to v dvoch kusoch:

grupak.jpg (31863 bytes)

PART1 (300KB)

pobrezie.jpg (27558 bytes)

PART2 (asi 100KB)

*  *  *  *  *

  Utorok - 17. apríl 2001 - After the BIG noc
 • Tak a už to máme za sebou, hovoria si baby, a pritom nemyslia nato že niečo podobne ich čaká o rok zase. Zrejme najväčšou novinkou týchto dní je skvelá zvesť že náš Kečupko sa stal potencionálnym oteckom a teda že hlavne Bertička sa stála potencionálnou budúcou matkou, vivát, nechajme sa prekvapiť. Najpravdepodobnejší termín akcie ARMY-ACTION 2000 poriadanej Zvratko-Folkym bude 11-13. mája v Žiline. Tešte sa. No ale vráťme sa do reality ...
 • Veľká noc bola presne nepredvídateľne v Arboréte na Lipt. Mare. Táto zmena na poslednú chvíľu bola dôsledok podrazu jedného Mirovho kámoša... Neva na budúce tam pôjdeme zase.
 • Toho roku bola velká noc výnimočná hlavne silnou zostavou z východu: Gugo, Stopár, Magec, Píšťala a Vločka. Diana nám zase na oplátku predstavila svoju ségru Luciu.   Okrem samotného aktu oblievania dominoval weekendu hlavne šport, konkrétne futbal.   futbal.jpg (20237 bytes)  

 • Hral sa celkovo v troch dejstvách, od troch až po jedno promile, v čisto chlapskej zostave až po 30% ženskú účasť. Medzi oblúbene prvky patrili nasledovné pasáže: hľadanie lopty v okolitých kriakoch spojenené s 2 minútovým spánkom, technická prestávka určená na doplnenie vitamínu B (bororo), podplácanie súpera (ochlastanie), spánok v bránke a tiež kopnutie lopty presne do rozkroku súpera (večšinou ženy). Gól sa vyznačoval hlavne tým že pri ňom ležalo najmenej 5-6 hráčov na zemi. Niektoré pasáže vyzerali ako vystrihnuté z NBA, a kanadský hokej sa zdal miestami v porovnaní z aktuálnym dianim ako nevinná detská hra. Jednym slovom masaker.
 • Pozoruhodný zážitok nám pripravil aj krčmár v Trnoveckom GOLDe, proslulý to "tvrďas". Pri príchode nič moc, keď sme odchádzali, tak nám ešte zaďakoval. Tak to som teda ešte od Kaprovca-Macíka nezažil. Pozoruhodný bol aj Zvratkov výrok na adresu dvere zabuchujúceho Samka B.: "Však ty ešte budeš spomínať na časy, keď si utekal z Krčmy"!
 • Samotná pondelková kúpačka bola veľmi kľudná. Jednou zo živších udalostí bolo okrem niekoľkých nárazov kýbla na niekoho hlavu, presné a úspešné zahasenie dymiacej cigarety v Maťo-Píšťalovej tlame. Stalo sa tak v momente keď sa Kečup pokúšal presne miereným vedrom vody obveseliť a poniekiaľ zvlhčiť Koliu. Obsah trafil nič netušiaceho Maťa do obrazovky práve v momente keď vyfukoval obláčik dymu a poslal ho k zemi obdivovať miestny porast TUJE. Kupačku uzavrela svojím príchodom ešte NANA ktoru sme neboli schopný poriadne trafiť ani na štvrtý pokus. Naše snaženie ukončil Miro, ktorý sa nato už nevydržal prizerať, tým že jej nasadil na hlavu Barel z hojným zvyškom pitnej vody. Fotky očakávajte asi tak vo štvrtok. HOWGH
 • Z največšou pravdepodobnosťou som cez weekend niekde nachytal angínu. Berte to ako ďalší dôkaz toho, že jedine otužovanie je tá správna prevencia. Baby tam boli a nič im nieje. Ja som si nenamočil ani palec a mám ju.

*  *  *  *  *

  Nedeľa - 8. apríl 2001 - Naďa je v životnej forme
 • Podľa posledných správ je Kraičiovka už druhý týždeň na lyžiarskom pobyte v Savojských Alpách.
 • Ivana zvaná aj "Plavák - Plaváčik" má novú prezívku - "PLAVÁKY"
 • 7. 4. 2001 15:33
  neskenujte porty na www.mvcr.cz, přijede si pro vás zásahová jednotka. icz strikez back. (jl)
 • Vážna príručka ako čapovať pivo - asi by sme to mali vytlačiť všetkým Slovenským krčmárom!

*  *  *  *  *

  Sobota - 7. apríl 2001 - TICHO PRED BÚRKOU
 • Je zaujimavé pozorovať ako s prichádzajúcou Veľkou Nocou rastie medzi ľudmi panika - KAM?  Klídek, bony budou!
 • Asi najpoužívanejšie slovko na zemi znie "FUCK"
 • Nasledujú mimoriadne bohatá nádielka - tri súbory fotiek za posledné obdobie

  palinovia.jpg (10273 bytes)

  MIX - PART III.

  trampsong.jpg (13106 bytes)

  PORTA

  sumrak4.jpg (10265 bytes)

  Večer na Mare